Od 24.02.2023 r. do oddziałów regionalnych regionalnych ARiMR właściciele statków rybackich mogą składać wnioski o pomoc na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej.
Właściciele statków rybackich, którzy zobowiążą się do rezygnacji z prowadzenia połowów, mogą przeznaczyć kwotę dofinansowania na rozpoczęcie wykonywanej nowej działalności gospodarczej.
Do kogo kierowana jest pomoc?
Wsparcie skierowane jest do właścicieli lub współwłaścicieli statków rybackich wpisanych do rejestru statków rybackich. Beneficjent zobowiązuje się do:
- trwałego zaprzestania działalności połowowej nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy;
- nieskładania do ministra właściwego ds. rybołówstwa wniosku o dokonanie:
- wpisu statku do rejestru;
- zmiany wpisu w rejestrze w zakresie:
- ponownego wprowadzenia do wykonywania rybołówstwa komercyjnego statku rybackiego, który został uprzednio wycofany z wykonywania rybołówstwa komercyjnego;
- zmiany właściciela albo współwłaściciela statku rybackiego przez 10 lat, licząc od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy;
- złożenia wniosku o zmianę danych w CEiDG albo w KRS w zakresie zaprzestania wykonywania działalności w zakresie rybołówstwa komercyjnego w związku z trwałym zaprzestaniem działalności połowowej, nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy;
- rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy, a w przypadku, gdy rozpoczęcie działalności wiąże się z realizacją inwestycji polegającej na budowie budynków lub budowli – w terminie 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i do wykonywania jej nie krócej niż przez okres 3 lat.
Przeznaczenie pomocy
Pomoc przeznaczona jest na rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej, z wyłączeniem niektórych działalności, takich jak np. rybołówstwo i rolnictwo.
Rozpoczęcie wykonywania działalności należy rozumieć jako:
- podjęcie wykonywania działalności gospodarczej po raz pierwszy, albo
- podjęcie wykonywania działalności gospodarczej po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia tej działalności albo jej zakończenia, poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy, albo
- rozszerzenie zakresu wykonywanej działalności gospodarczej o działalność wykonywaną po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia wykreślenia tej działalności z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego, poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy.
Data rozpoczęcia wykonywania działalności nie może być wcześniejsza niż data zawarcia umowy.
Jaka jest wysokość pomocy?
Wysokość pomocy wynosi nie więcej niż 200 000 zł dla danego wnioskodawcy.
Pomoc ma charakter pomocy de minimis.
Wykorzystanie pomocy zgodnie z przeznaczeniem należy udokumentować w terminie 1 miesiąca od rozpoczęcia wykonywania działalności.
Forma składania wniosków
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.
Wniosek można złożyć osobiście, poprzez nadanie rejestrowanej przesyłki pocztowej w placówce Pocztowej Polskiej lub skorzystać z platformy ePUAP.
Pomoc przyznawana będzie na podstawie umowy o przyznanie pomocy.
Warunki wypłaty
Pomoc jest wypłacana jednorazowo na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Warunkiem wypłaty pomocy jest ustanowienie prawnego zabezpieczenia realizacji umowy, którym jest weksel własny in blanco wystawiony przez beneficjenta wraz z deklaracją wekslową.
Beneficjent, który otrzymał pomoc zobowiązany jest do rozliczenia tej pomocy w pełnej
wysokości poprzez udokumentowanie poniesionych wydatków w terminie 1 miesiąca od
rozpoczęcia wykonywania działalności, poprzez przedłożenie we właściwym oddziale
regionalnym Agencji dowodów wpłaty wraz z dokumentami, na podstawie których wpłaty
zostały dokonane.
Powyższe dokumenty nie mogą być wystawiane przez dniem podpisania umowy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie >>
Jeżeli szukacie Państwo profesjonalnego doradztwa prosimy o kontakt z nami: biuro@dotacje-prow.pl; 571-501-208/207