Kiedy odbędzie się nabór wniosków?
Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie 12-21 kwietnia 2023 r.
Miejsce i sposób składania wniosków
- Wnioski o dofinansowanie projektów można składać wyłącznie przez system teleinformatyczny LSI 2021-2027.
- System ten umożliwia wnioskodawcom tworzenie i składanie wniosków o dofinansowanie projektów, a także prowadzenie wykazu projektów.
- Do wypełnienia i złożenia wniosku o dofinansowanie projektu służy generator wniosków, który jest dostępny wyłącznie online pod adresem https://pw2021.opolskie.pl/ .
- Wnioskodawcy mogą załączać do wniosków załączniki wypełnione zgodnie z instrukcjami.
- Wnioski o dofinansowanie projektów muszą być podpisane podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym zgodnie z instrukcjami.
- W przypadku awarii systemu LSI 2021-2027 podczas naboru/oceny wniosków/złożenia korekty wniosku o dofinansowanie projektu, Dyrektor OCRG może podjąć decyzję o wydłużeniu czasu naboru/oceny wniosków/złożenia korekty o czas trwania awarii.
- Data zakończenia naboru może ulec zmianie w przypadku zwiększenia kwoty przewidzianej na dofinansowanie projektów, zmiany liczby składanych wniosków lub zmiany regulaminu wyboru projektów.
Komu może być przyznana pomoc?
Beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach postępowania konkurencyjnego, jeśli są MSP, czyli mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorstwami.
Ważne jest, aby Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego, co oznacza, że posiada on główną siedzibę, oddział lub miejsce prowadzenia działalności w tym województwie. Aby to potwierdzić, zostanie przeprowadzona weryfikacja na podstawie odpisu ze stosownego rejestru lub ewidencji, przy czym wpis do rejestru lub ewidencji musiał zostać dokonany najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie.
Forma prawna beneficjenta zostanie określona zgodnie z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej.
Cel przeznaczenia środków
Typy przedsięwzięć, które mogą zostać sfinansowane:
- Infrastruktura badawczo-rozwojowa w MŚP.
- Prace badawczo-rozwojowa w MŚP.
W ramach tego programu istnieje opcja rozwijania kompetencji pracowników MŚP w ramach każdego z wymienionych typów projektów. Jednakże, nie ma możliwości uzyskania finansowania na elementy związane z wdrażaniem projektów w ramach tego projektu.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu to ważna kwestia przy staraniu się o finansowanie ze środków UE lub krajowego współfinansowania. Oznacza on procent wydatków kwalifikowalnych projektu, który może zostać sfinansowany ze środków unijnych lub krajowych.
Maksymalny poziom dofinansowania uzależniony jest od rodzaju pomocy publicznej, którą objęty jest projekt. Na przykład, projekty dotyczące infrastruktury badawczej objęte pomocą inwestycyjną na infrastrukturę badawczą mogą być dofinansowane w następujących poziomach:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 50%
- Średnie przedsiębiorstwa: 50%
W przypadku projektów lub kosztów związanych z badaniami i rozwojem, poziomy dofinansowania wyglądają następująco:
- Koszty dotyczące badań przemysłowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 70%
- Średnie przedsiębiorstwa: 60%
- Koszty dotyczące prac rozwojowych:
- Mikro i małe przedsiębiorstwa: 45%
- Średnie przedsiębiorstwa: 35%
W związku z powyższym, jeśli zastosujemy dodatkowe 15 punktów procentowych, intensywność pomocy w odniesieniu do kosztów badań przemysłowych i prac rozwojowych nie może przekroczyć:
- 80% kosztów badań przemysłowych dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 75% dla średnich przedsiębiorstw,
- 60% kosztów prac rozwojowych dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 50% dla średnich przedsiębiorstw.
Wyniki projektu będą uznawane za szeroko rozpowszechnione, gdy zostaną przedstawione na co najmniej trzech konferencjach naukowych lub technicznych, w tym co najmniej jednej o randze ogólnokrajowej, opublikowane w co najmniej dwóch czasopismach naukowych lub technicznych z wykazu MEiN lub w powszechnie dostępnych bazach danych, lub rozpowszechnione za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub z licencją otwartego dostępu.
Monitorowanie i kontrola przedsięwzięcia prowadzone przez Instytucję Pośredniczącą będą obejmować również przeprowadzenie działań upowszechniających wyniki prac B+R w gospodarce regionalnej w okresie trwałości projektu. Jeśli projekt wykorzystuje cross-financing, pomoc de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 będzie wynosić 70%, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.