Pożyczki dla rolników
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) uruchomił możliwość zaciągania pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To znacząca inicjatywa w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich oraz wsparcia polskiego rolnictwa.
Pożyczki te są udzielane przez KOWR w celu wspierania przedsięwzięć związanych z rozwojem obszarów wiejskich, w szczególności działań innowacyjnych lub rozwojowych związanych z produkcją roślinną, zwierzęcą czy przetwórstwem rolno-spożywczym, a także modernizacją i powiększeniem gospodarstw rolnych. Beneficjentami mogą być zarówno rolnicy indywidualni, jak i osoby fizyczne lub prawne prowadzące działalność gospodarczą lub wytwórczą w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej lub przetwórstwa rolno-spożywczego na terenie Polski od co najmniej 5 lat.
Oprocentowanie pożyczek jest uzależnione od stopy bazowej ogłaszanej w komunikacie Komisji Europejskiej i wynosi co najmniej 8,62% rocznie, z jednorazową opłatą prowizyjną w wysokości 1% od kwoty udzielonej pożyczki. Maksymalny okres spłaty wynosi 6 lat, z możliwością wydłużenia do 10 lat.
Jeśli interesujesz się tą inicjatywą i chcesz złożyć wniosek o udzielenie pożyczki, należy składać go w Oddziale Terenowym KOWR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Nabór wniosków jest ciągły i prowadzony jest do czasu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
Poręczenia i gwarancje kredytowe
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił mechanizm wsparcia w postaci poręczeń i gwarancji kredytowych pochodzących ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
O pomoc może ubiegać się Kredytobiorca – osoba fizyczna lub osoba prawna, która prowadzi działalność rolniczą, która z pozyskanych środków będzie realizowała inwestycje mające na celu:
- rozwój obszarów wiejskich,
- działania związane z racjonalnym zagospodarowaniem mienia Zasobu,
- ochronę obiektów zabytkowych Zasobu,
- nabycie nieruchomości rolnej z przeznaczeniem powiększenie gospodarstwa rodzinnego.
Wnioski należy składać w oddziale terenowym KOWR, właściwym miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby kredytobiorcy.
Wartość poręczenia lub gwarancji kredytowej:
- maksymalnie do 50% wartości kredytu;
- maksymalnie do 80% wartości kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości rolnej.
Warunki
- Opłata prowizyjna – od 2% do 6,3% kwoty głównej kredytu;
- Termin ważności – maksymalnie na okres objęty umową kredytu, wydłużony o 3 miesiące.
Ostateczną formę zabezpieczenia określają umowy.
Bezwzględnie wymagane: weksel własny „in blanco” wraz z deklaracją wekslową oraz oświadczenie wnioskodawcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Dodatkowe zabezpieczenia: hipoteka na nieruchomości nabywanej ustanowiona na pierwszym miejscu na rzecz KOWR, hipoteka na nieruchomości własnej, poręczenie wekslowe, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy.