Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 poinformował, że przyjął uchwały wprowadzające, jeszcze w 2024 r., nowy ekoschemat oraz płatności dla małych gospodarstw. Nowy ekoschemat obejmuje tereny wyłączone z produkcji rolnej. Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym również ekoschematy.

Decyzje Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej

W dniu 5 kwietnia 2024 r. Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął dwie decyzje. Pierwsza z nich wprowadza nowy ekoschemat o nazwie „Grunty wyłączone z produkcji”, natomiast druga decyzja dotyczy płatności dla małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, włączając w to ekoschematy.

„Grunty wyłączone z produkcji” – nowy ekoschemat

Uchwała nr 65 Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej wprowadza nowy ekoschemat o nazwie „Grunty wyłączone z produkcji”. Planowane jest jego wdrożenie na lata 2024-2027. Zgodnie z tą uchwałą, płatności będą przyznawane za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym maksymalna powierzchnia wyłączona nie może przekroczyć 4% całkowitej powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi 563 zł/ha, co odpowiada około 126,52 EUR/ha.

Realizacja nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co otrzymają odpowiednie płatności. Na tych obszarach obowiązywać będzie zakaz prowadzenia produkcji rolniczej, włączając w to zakazy wypasu i koszenia, oraz stosowania środków ochrony roślin.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenia bazowe dotyczące planów strategicznych WPR, wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na unieważnienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych zgodnie z normą GAEC 8 już w 2024r.

Rozpoczęcie realizacji płatności dla małych gospodarstw

Uchwała nr 66 Komitetu wprowadza płatności dla małych gospodarstw, planowane do wdrożenia na lata 2024-2027. Kryteria przyznawania płatności będą zbliżone do tych obowiązujących w kampanii 2023 r., gdzie gospodarstwa do 5 ha UR kwalifikują się do stawki w wysokości 225 EUR/ha.

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszelkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, włącznie z ekoschematami.

Ponadto, rolnicy starający się o tę płatność będą mogli ubiegać się o dodatkowe wsparcie krajowe (takie jak Uzupełniająca Płatność Podstawowa oraz płatność niezwiązana z tytoniem – jeśli spełniają kryteria przyznania tych płatności), oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (takie jak płatności ONW, płatności ekologiczne, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności zalesieniowe).

To rozwiązanie umożliwia rolnikom gospodarującym na niewielkich obszarach uzyskanie uproszczonego wsparcia, które nie wymaga spełniania wszystkich warunków wymaganych dla innych płatności.

Jednakże, możliwość wdrożenia płatności dla małych gospodarstw musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Komisję Europejską.