W oczekiwaniu na ogłoszenie naboru nadal odpowiadamy na Wasze pytania!
Poniżej część druga FAQ w sprawie premii na pozarolniczą działalność gospodarczą.
Informacje o naborze wniosków znajdziesz w poniższym artykule:
1. Czy domownik rolnika musi mieć swój numer producenta, czy może się posługiwać numerem producenta nadanym rolnikowi, w gospodarstwie którego jest ubezpieczony?
W związku ze zmianami w ustawie o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności zostały wprowadzone dodatkowe rozwiązania, umożliwiające uzyskanie odrębnych numerów identyfikacyjnych przez osoby, które na podstawie dotychczasowych przepisów takiego numeru nie mogły uzyskać. Na mocy przepisów odrębny nr identyfikacyjny może również uzyskać każdy współmałżonek, współposiadacz oraz domownik w gospodarstwie rolnika, jeżeli zamierza uczestniczyć w innych niefinansowych, współfinansowanych lub finansowanych ze środków Unii Europejskiej mechanizmach administrowanych przez ARiMR lub Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w ramach których odpowiednio Agencja lub KOWR realizuje swoje zadania.
Dodatkowo domownik rolnika w dokumentacji aplikacyjnej będzie podawał dane rolnika, w gospodarstwie którego jest ubezpieczony i na podstawie tej informacji ARiMR będzie weryfikowała, czy do użytków rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa przyznano jednolitą płatność obszarową na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
2. Czy z pomocy w ramach 6.2 może skorzystać osoba przebywająca na emeryturze?
Pomoc w ramach tego instrumentu może być udzielona rolnikowi, małżonkowi rolnika lub domownikowi rolnika, który spełnia warunki dostępu. Jednym z warunków dostępu do pomocy jest wymóg, by wnioskodawca był ubezpieczony na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Warunek ten będzie sprawdzany na podstawie bazy danych udostępnionej Agencji przez KRUS.
3. Czy istnieje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej w trakcie trwania zobowiązań wynikających z decyzji o przyznaniu pomocy?
Beneficjent, który otrzymał pierwszą ratę pomocy zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Jest to podstawowy warunek do wypłaty drugiej raty pomocy. W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej objętej wsparciem w okresie związania celem operacji, a więc w okresie 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy, stanowiło to będzie naruszenie przepisów wykonawczych i podstawę do zastosowania sankcji, tj. zwrot całej kwoty pomocy.
4. Jak zdefiniowany jest środek trwały?
W zakresie przedmiotowego instrumentu wsparcia należy posługiwać się definicją środka trwałego wynikającą z ustawy o rachunkowości.
Środek trwały – rozumie się przez to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:
a) nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
b) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
c) ulepszenia w obcych środkach trwałych,
d) inwentarz żywy.
Środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza się do aktywów trwałych jednej ze stron umowy;
środek trwały w budowie – rozumie się przez to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
5. Jak długo przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy należy być ubezpieczonym w KRUS?
Pomoc finansową na operacje typu „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” przyznaje się osobie fizycznej, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
6. Czy operacja uzyska punkty za utworzenie miejsc pracy, gdy w biznesplanie założono jedynie samozatrudnienie (etat właścicielski) bez utworzenia dodatkowych etatów?
Pomoc przyznaje się, jeżeli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy. O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, przyznawanych na podstawie następujących kryteriów wyboru jeżeli biznesplan przewiduje, uwzględniając osobę fizyczną ubiegającą się o pomoc, która podejmuje we własnym imieniu działalność pozarolniczą, utworzenie:
a) więcej niż 1 i mniej niż 2 miejsc pracy – przyznaje się 5 punktów.
W związku z powyższym, gdy biznesplan będzie przewidywał utworzenie tylko jednego etatu (właścicielskiego), operacja za ww. kryterium wyboru nie uzyska punktów.
7. Czy istnieje możliwość kupna samochodu transportowego wykorzystanego do działalności polegającej na transporcie drogowym towarów?
Pomoc nie może zostać wykorzystana na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów. W związku z nadwyżką mocy przewozowych w sektorze transportu drogowego towarów oraz z uwagi na cele polityki transportowej w zakresie natężenia ruchu i transportu towarowego, należy wykluczyć pomoc na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego towarów. W związku z powyższym, brak jest możliwości otrzymania wsparcia na zakup pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów.
8. Czy istnieje możliwość zmiany założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji?
Beneficjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji, w tym wydłużenie okresu jego realizacji.
9. W jakich terminach należy składać wnioski o płatność i kiedy wypłacana jest pomoc?
Pierwszą ratę pomocy w wysokości 80% kwoty pomocy wypłaca się na wniosek o płatność, który składa się w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Wypłata pierwszej raty pomocy następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o płatność.
Drugą ratę pomocy w wysokości 20% kwoty pomocy wypłaca się na wniosek o płatność, który składa się po realizacji biznesplanu, jednak nie później niż do dnia upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy (z zastrzeżeniem regulacji dotyczącej zmiany założeń biznesplanu). Wypłata drugiej raty pomocy następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o płatność.
10. Czy w okresie związania celem można podjąć pracę u innego pracodawcy?
Beneficjent powinien podlegać ubezpieczeniom społecznym na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. W przepisach nie zawarto odniesienia, iż ma on podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem dopuszczalne jest, aby w okresie trwałości operacji beneficjent był zatrudniony równocześnie u innego pracodawcy (i nadal prowadził działalność gospodarczą objętą operacją jako przedsiębiorca), który będzie odprowadzał na jego rzecz składki ubezpieczeniowe w związku z jego umową zatrudnienia.
11. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej w okresie od co najmniej 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy, osoba wznawiająca wykonywanie działalności gospodarczej może być potraktowana jako spełniająca warunek w zakresie utworzenia co najmniej jednego miejsca pracy?
Przez podejmowanie działalności pozarolniczej rozumie się: podejmowanie tej działalności ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Okres zawieszenia przez rolnika prowadzenia działalności gospodarczej można potraktować jako jej nieprowadzenie, o ile nie zostanie stwierdzone naruszenie przepisów ustawy np. zawieszenie działalności, przy jednoczesnym nieuwzględnieniu przepisów dot. ubezpieczeń społecznych, czy wykonywanie w okresie zawieszenia działalności działań wykraczających poza określone.
W związku z powyższym, warunek w zakresie utworzenia co najmniej jednego miejsca pracy będzie spełniony w przypadku wznowienia wykonywania działalności gospodarczej – zawieszonej przez co najmniej 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Część pierwsza FAQ:
Nadal masz wątpliwości?
napisz biuro@dotacje-prow.pl
lub zadzwoń 571-501-208