Premie w ramach PROW 2014 – 2020  maj – lipiec 2022 r.

 

 

Premia na pozarolniczą działalność gospodarczą dla rolników

 

Nabór wniosków: 28 lutego – 31 maja 2022

 

Do 250 000 złotych bezzwrotnej premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Dla ubezpieczonych w KRUS.

Wymagania:
  • O przyznanie „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” mogą się starać rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej
  • Mogą to zrobić również ci, którzy co najmniej 2 lata wcześniej zawiesili bądź zakończyli działalność pozarolniczą, ale chcą ją wznowić.
  • Pomoc mogą otrzymać też osoby, które chcą rozszerzyć ofertę swojej firmy o nowy rodzaj usług znajdujących się w wykazie rodzajów działalności objętych wsparciem.
  • Co istotne, wszyscy powinni być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.
  • Oprócz tego gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie musi być położone na terenie wsi lub miasta do 5 tys. mieszkańców.
  • W tym naborze po raz pierwszy o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą ubiegać się osoby, którym nie zostały przyznane płatności obszarowe. Dopuszczony został także udział tych, które skorzystały z pomocy dotyczącej różnicowania działalności w kierunku nierolniczym w poprzednim okresie programowania, czyli w latach 2007-2013.

Możliwości rozpoczęcia rodzaju działalności pozarolniczej jest wiele, np. branża budowlana, agroturystyka, sprzedaż produktów nierolniczych, naprawa pojazdów samochodowych, fryzjerstwo, rzemiosło, rękodzielnictwo, usługi cateringowe, usługi weterynaryjne, usługi informatyczne, usługi architektoniczne, usługi inżynierskie, usługi techniczne.

Masz pytania, ale brakuje Ci odpowiedzi?

 

Modernizacja gospodarstw rolnych obszar „A”

 

Nabór wniosków: 29 marca – 27 maja 2022

 

Do 900 000 złotych dofinansowania do modernizacji gospodarstwa rolnego. Przy czym, w przypadku inwestycji niepowiązanej bezpośrednio z budową lub modernizacją budynków inwentarskich kwota udzielonego wsparcia w ramach fundacji wynosi 200 tyś. zł.

Wsparcie finansowe na inwestycje w produkcję prosiąt (obszar A) mogą uzyskać rolnicy:

  • posiadający gospodarstwa w posiadania samoistnym lub zależnym o powierzchni od 1 do 300 ha, przy czym
  • wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa powinna wynosić od 13 tys. euro do 250 tys. euro**

**Za wyjątkiem jednak gospodarstw osób wspólnie składających wniosek. W takiej sytuacji wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro. Jednakże suma wielkości ekonomicznych tych gospodarstw musi wynosić przynajmniej 15 tys. euro. Natomiast po zrealizowaniu inwestycji w każdym gospodarstwie powinna być równa co najmniej 13 tys. euro.

Pomoc finansowa w tym zakresie może także trafić do producentów prowadzących dział specjalny produkcji rolnej.

Inwestycja realizowana w ramach operacji typu ,,Modernizacja gospodarstw rolnych” 2022 dotycząca rozwoju produkcji prosiąt musi również doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) o co najmniej 10 proc.

Pomoc przyznawana będzie rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji. Poziom dofinansowania wynosi:

  • 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo,
  • 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji

Refundacji podlegają m.in. koszty budowy, przebudowy i remontu połączonego z modernizacją budynków inwentarskich. Zwrot kosztów można uzyskać także za zakup nowych maszyn i urządzeń i innego wyposażenia do produkcji rolnej.

Ogłoszenie ARiMR

 

Premia dla młodego rolnika

 

Nabór wniosków: 31 marca – 29 maja 2022

 

150 000 złotych bezzwrotnej premii na rozpoczęcie działalności rolniczej.

Wymagania:
  • Ma nie więcej niż 40 lat
  • Posiada wykształcenie rolnicze lub zobowiąże się do ich uzupełnienia w terminie do 36 miesięcy (od dnia otrzymania decyzji)
  • Rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni co najmniej 1 ha (nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku)
  • Przed rozpoczęciem działalności rolniczej nie posiada żadnych zwierząt gospodarskich ani nie prowadziła działu specjalnego produkcji rolnej

Dotację możesz przeznaczyć na nowe maszyny do produkcji rolnej,  budynki przeznaczone do produkcji rolnej (budynki inwentarskie, magazyny paszowe, silosy), zakup ziemi, zakup zwierząt (stado podstawowe).

Minimum 70% całej inwestycji muszą stanowić nowe środki trwałe, czyli np. maszyny, infrastruktura gospodarstwa w postaci placu manewrowego czy budynki produkcyjne. Pozostałe 30% premii może zostać przeznaczone na zakup środków do produkcji, np.: paliwo rolnicze, pasze dla zwierząt czy środki ochrony roślin.

Masz pytania, ale brakuje Ci odpowiedzi?

 

Duża współpraca

 

Nabór wniosków: 30 kwietnia – 15 czerwca 2022

 

Do 12 000 000 złotych dofinasowania na jedną grupę producencką.

Możesz ubiegać się o wsparcie na operacje, których przedmiotem jest opracowanie i wdrożenie innowacji w ramach działania „Współpraca” jeśli:

  • jesteś beneficjentem grupy operacyjnej na rzecz innowacji  składającej się z co najmniej dwóch różnych kategorii:
    • rolnicy;
    • właściciele lasów;
    • naukowcy; instytuty lub jednostki naukowe; uczelnie;
    • przedsiębiorcy;
    • podmioty doradcze.

Przynajmniej jeden z podmiotów wchodzących w skład występującej o wsparcie grupy musi być rolnikiem, a jeśli planowane przedsięwzięcie obejmuje koszty badań, wymagane jest, by jej członkiem była placówka naukowa.

W ramach PROW 2014–2020 realizowane jest działanie „Współpraca”, które daje możliwość opracowania i wprowadzenia do realizacji innowacji w rolnictwie.

Masz pytania, ale brakuje Ci odpowiedzi?

 

Restrukturyzacja małych gospodarstw

 

Nabór wniosków: 16 maja – 14 lipca 2022

 

60 000 złotych bezzwrotnej premii dla małych gospodarstw, bez obowiązku ubezpieczenia w KRUS.

Wymagania:
  • Nie musisz być na KRUSie
  • Minimum 1 ha użytków rolnych (na własność lub w dzierżawie)
  • Produkcja rolnicza stanowi co najmniej 25% wszystkich przychodów*
  • Wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie przekracza 13 000 EUR**

*wyliczane na podstawie wielkości gospodarstwa – rodzaj i powierzchnia upraw, wielkość produkcji zwierzęcej – w stosunku do przychodów spoza rolnictwa (przychód PIT z ubiegłego roku)
**Kalkulator Standardowej Produkcji

Dotację możesz przeznaczyć na zakup ziemi rolnej, maszyn rolniczych, budowę lub remont budynków gospodarskich*

*przy inwestycjach budowlanych wymagany jest kosztorys

Masz pytania, ale brakuje Ci odpowiedzi?

 

Usługi rolnicze i leśne

 

Nabór wniosków: czekamy na informacje o naborze

 

 

Refundacja poniesionych kosztów do 50%, gdy prowadzisz działalność obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych przez co najmniej dwa lata z zakresu:

  • 01.61.Z – Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną,
  • 01.62.Z – Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich,
  • 01.63.Z – Działalność usługowa następująca po zbiorach,
  • 02.40.Z – Działalność usługowa związana z leśnictwem.

Refundacja poniesionych kosztów do 65%, gdy chcesz utworzyć nową działalność obejmującą usługi rolnicze:

  •  w zakresie zabezpieczenia/utrzymania urządzeń wodnych (koszty zakupu nowych maszyn wielozadaniowych do regeneracyjnego kształtowania cieków wodnych i obszarów wodno-błotnych, maszyn do układania drenażu, maszyn do kopania stawów oraz zbiorników)
  • usługi rolnicze w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych (Rolnictwo 4.0)

oraz

  • usługi rolnicze i leśne w zakresie mycia i dezynfekcji budynków inwentarskich, hal do produkcji rolniczej oraz urządzeń, maszyn i pojazdów rolniczych i leśnych (koszty zakupu nowego sprzętu służącego i umożliwiającego wykonywanie tego rodzaju usług)

Dotacja może być przeznaczona na zakup lub leasing: ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, sieczkarni polowych, ładowarek samobieżnych, przyczep rolniczych, maszyn przeznaczonych do uprawy gleby oraz siewu, sadzenia, pielęgnacji, ochrony, nawożenia i zbioru roślin, maszyn i urządzeń do przygotowywania, mycia, suszenia, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, ważenia i pakowania produktów rolnych w celu przygotowywania ich do sprzedaży, maszyn i urządzeń do przygotowywania pasz, rozdrabniania i szarpania słomy i roślin, aparatury pomiarowej i kontrolnej, sprzętu komputerowego i oprogramowania, służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług.

Więcej informacji

 

 

 

Zadzwoń 571-501-208571-501-207
lub napisz biuro@dotacje-prow.pl