Z programu będą mogły skorzystać uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz inne organizacje prowadzące badania i zatrudniające badaczy. W przypadku badań stosowanych, przedsiębiorcy, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), również będą mogli być beneficjentami. Program ma na celu promowanie udziału kobiet w badaniach oraz wsparcie młodych naukowców. Udział w wspólnych projektach badawczych stanowi dla nich szansę na rozwijanie swoich umiejętności, co jest istotnym krokiem w kierunku budowania własnych zespołów badawczych i rozwoju kariery naukowej.

Możliwości i perspektywy

Nasz kraj jest największym beneficjentem drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich. Nathalie Barbancho, Zastępca Dyrektora Sekcji Państw Członkowskich UE w Szwajcarskiej Agencji Rozwoju i Współpracy, oraz Małgorzata Zalewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Pomocowych w MFiPR, omówiły wspólnie cele i założenia obecnego programu. Podkreśliły, że w przeciwieństwie do pierwszej edycji, która miała charakter projektowy, nowy program został wypracowany w oparciu o potrzeby odbiorców. Uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbył się podczas konferencji, rozmawiali o możliwościach współpracy badawczej między ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w Polsce oraz Szwajcarii, jakie oferuje program. Agnieszka Ratajczak, Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR, prowadząca dyskusję, zwróciła uwagę na promocję kobiet-badaczek w programie, odnosząc się do najnowszych danych Eurostatu dotyczących kadry naukowej i inżynierskiej. Zgodnie z tymi danymi, w Polsce kobiety stanowią prawie połowę naukowców i inżynierów, co daje naszemu krajowi szóste miejsce w UE z wynikiem 49 proc. Mimo że środowisko naukowe staje się coraz bardziej przyjazne kobietom, nadal istnieją pewne bariery.

Cel

Głównym celem Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy jest redukcja różnic społeczno-gospodarczych zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Polsce, poprzez wzmacnianie dwustronnej współpracy między Szwajcarią a Polską.

Kancelaria Doradcza BM & Partners

46-040 Grodziec, ul. Częstochowska 66

NIP 9910408079

tel. 571-501-208571-501-207

e-mail: biuro@dotacje-prow.pl