Kredyt Ekologiczny od BGK – dotacja na efektywność ekologiczną

 

Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) to nowy instrument finansowania, który ma na celu zwiększenie energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. W odróżnieniu od tradycyjnych kredytów, Kredyt Ekologiczny umożliwia uzyskanie bezzwrotnej dotacji. Aby skorzystać z tego instrumentu finansowego, należy najpierw udać się do banku komercyjnego współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który oferuje Kredyt Ekologiczny praktycznie we wszystkich największych bankach komercyjnych w Polsce. Po uzyskaniu promesy od banku, można złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w BGK. Po pozytywnej ocenie wniosku, spłaca się kapitałową część kwoty Kredytu Ekologicznego.

 

Terminy składania wniosków:

6 czerwca – 17 sierpnia 2023

22 sierpnia – 21 listopada 2023

 

Kto może się ubiegać o Kredyt Ekologiczny?

Przedsiębiorstwa, które będą mieli możliwość ubiegania się o wsparcie Kredytem Ekologicznym:

  • mikro przedsiębiorstwa;
  • małe przedsiębiorstwa;
  • średnie przedsiębiorstwa;
  • small mid-cap (do 499 pracowników);
  • mid-cap (do 3000 pracowników).

Wymagane jest, aby przedsiębiorstwa przeprowadziły audyt energetyczny, który potwierdzi, że planowane inwestycje prowadzą do uzyskania efektywności energetycznej na poziomie co najmniej 30%.

 

Na co może zostać przeznaczona dotacja?

Projekt zakłada inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej, włącznie z rozwiązaniami zmniejszającymi zużycie energii oraz zastąpieniem obecnych źródeł energii bardziej ekologicznymi. Może to polegać na modernizacji istniejącej infrastruktury lub na inwestycji w instalację OZE (zarówno zakup, jak i modernizacja istniejącej).  Wszystkie inwestycje mają przyczynić się do zwiększenia energooszczędności procesów produkcyjnych przedsiębiorstwa.

Koszty kwalifikowane:

  • zakup lub wytworzenie środków trwałych,
  • zakup robót i materiałów budowlanych (w celu modernizacji, adaptacji budynków, poprawy ich efektywności energetycznej),
  • zakup specjalistycznego oprogramowania,
  • zakup oraz instalacja OZE,
  • koszty specjalistycznych usług doradczych niezbędnych do prawidłowego wdrożenia inwestycji.

 

Jaka jest wartość dotacji inwestycyjnej?

Kredyt Ekologiczny może pokryć nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu, a dotacja zwróci część udzielonej kwoty w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji inwestycji. Intensywność wsparcia może wynosić nawet 70% kosztów kwalifikowanych projektu. Najkorzystniej jest, gdy kwota kredytu wynosi co najmniej tyle, ile kwota dofinansowania, co umożliwia spłatę całego kredytu za pomocą dotacji.

Standardowe warunki kredytu, takie jak oprocentowanie, okres spłaty i rzeczywista roczna stopa oprocentowania są stosowane również w przypadku Kredytu Ekologicznego. Koszt kredytu w postaci odsetek oraz prowizji ponosi wnioskodawca, a dotacja obejmuje tylko część kapitałową Kredytu Ekologicznego.

Przewidywana alokacja na działanie to 460 milionów EUR!

 

Jaka jest procedura wnioskowania o dofinansowanie?
  1. Złożenie wniosku do banku komercyjnego celem udzielenia kredytu ekologicznego i zawarcie warunkowej umowy kredytowej.
  2. Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu do BGK celem przyznania premii ekologicznej (dotacji).
  3. Zawarcie umowy kredytowej z bankiem komercyjnym.
  4. Podpisanie umowy dofinansowania projektu.
  5. Wypłata premii ekologicznej przez BGK.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt: projekty@dotacje-prow.pl